Sıkça Sorulan Sorular

BioKap Nutricolor tonları hakkında en sık sorulan soruların bir koleksiyonu.

Saç boyaları ciddi alerji reaksiyonlarına neden olabilir, bu nedenle talimatları kesinlikle takip etmenizi öneririz. Ambalaj üzerinde belirtildiği gibi, her uygulamadan 48 saat önce bir cilt hassasiyet testi yapın. Testin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, ambalaj içindeki broşürdeki talimatları ve ayrıca “Saç boyasını uygulamadan önce – Cilt hassasiyet testi nasıl yapılır” SSS bölümünü dikkatlice okuyun.
Uygulama sırasında, örneğin yoğun kaşıntı, ciltte yanma veya ciltte kızarıklık gibi alerjik bir reaksiyon olması durumunda, ürünü kullanmayı hemen bırakın ve hemen ılık su ile durulayın. Bu durumda yeni bir boya uygulamadan önce bir Dermatoloğa danışın.

BioKap Nutricolor serisindeki tüm ürünler, her bir pakette gösterildiği gibi “Nikel Bakımından Test Edilmiştir.” (yukarıdaki soruya bağlantı). Bu, her üretim partisinden alınan bitmiş ürünün nikel analizine tabi tutulduğu anlamına gelir. Her durumda, ürünü kullanmadan 48 saat önce bir cilt hassasiyet testi yapılması gerekmektedir.

Evet, BioKap Nutricolor saç boyalarını boyalı saçlara uygulamak mümkündür. Sadece köklerinize dokunmanız gerekiyorsa, zaten sahip olduğunuza benzer bir renk seçin. Bunun yerine mevcut görünümünüzü değiştirmek istiyorsanız, orijinal renginizden daha koyu bir renk seçin. Gri saç yüzdesi yüksekse, mükemmel bir kapatıcılık elde etmek için saçınızdan bir ton daha koyu bir renk uygulayın. Tüm kalıcı saç boyaları gibi, bir uygulama ile diğeri arasında en az 4/5 hafta beklemenizi öneririz.
Ürün kirpik, kaş, sakal ve bıyık boyamak için KULLANILMAMALIDIR. Saç boyama için özel olarak formüle edilmiştir.
Bu durumda hemen bol su ile yıkayınız.
Birkaç yıkamadan sonra boya lekeleri kaybolacaktır. Ancak bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için, boya uygulamadan önce ambalaj içinde bulunan koruyucu kremi veya başka bir nemlendirici kremi saç çizginize ve alnınızın çevresine uygulayabilirsiniz.

Nutricolor ve Nutricolor Delicato çeşitleri arasında size en çok yakışan rengi bulamıyorsanız, aralarındaki farklı renkleri karıştırmanız mümkün. BioKap Nutricolor Delicato RAPID saç boyaları 10 dakikalık uygulama süresine sahip oldukları için sadece kendi aralarında karıştırılabilir. Halihazırda karıştırılmış ve kullanıma hazır saç boyasının artıklarının saklanamayacağını ve daha sonra kullanılamayacağını hatırlatırız. Her uygulamadan 48 saat önce cilt hassasiyet testinin yapılması da önemlidir. Boyalara karşı bireysel hassasiyet zamanla değişebileceğinden, bu veya başka bir markadan bir boya ürünü kullanmış olsanız bile cilt hassasiyet testi yapılmalıdır. Nihai sonucu kontrol etmek için bir ön test yapılmalıdır. Elde etmek istediğiniz nihai renge bağlı olarak, seçilen renklerin farklı miktarlarını aynı Nutrifix Renk Oluşturucu şişesinde karıştırarak ilerleyebilirsiniz. Farklı bekleme sürelerine sahip saç boyalarını karıştırmamanızı hatırlatırız.

Uygulamayı tekrarlamadan önce genellikle 5-6 hafta beklemek en iyisidir ancak süre saçınızın ne kadar hızlı uzadığına bağlı olarak değişebilir.

Doğru bir uygulama için bekleme süresi toplam 35 dakikadır. Boyayı önce yeni uzamış saç üzerine uygulamanızı, yaklaşık 20 dakika beklemenizi ve ardından saç boyu boyunca dağıtarak 15 dakika daha beklemenizi öneririz. BioKap Nutricolor Delicato Rapid saç boyalarının bekleme süresi 10 dakikadır. Bekleme süresi, boya uygulamasını bitirdiğiniz andan itibaren hesaplanır. Tüm boya uygulaması en fazla 5 dakika sürmelidir. Daha uzun sürerse, buna göre bekleme süresini azaltın. Örneğin saç boyasını uygulamak için 1-2 dakikaya daha ihtiyacınız varsa toplam saçta bekletme süresi 8-9 dakika olmalıdır. Köklerden başlayıp son 2-3 dakikada boyayı saç boylarına ve uçlarına uygulamanızı öneririz. Son renk beklenenden daha koyu olabileceğinden 10 dakikalık bekleme süresinin aşılmasını önermiyoruz.

Açıcı Krem, BioKap Nutricolor Saç Boyaları ile aynı şekilde, sadece aşağıdaki farklarla uygulanmalıdır:

  • – saçı 1-2 ton açmak için: tüm uzunluk boyunca uygulayın, 30/40 dakika bekletin;
  • – röfle için: Özel aplikatörü kullanarak küçük tutamlara uygulayın, alüminyum folyoya sarın ve 30 dakika bekletin.

Bazı yönergeler: doğal renginiz:

  • koyu sarı ise: saçınız açık sarı olacak;
  • kahverengi ise: saçınız açık kahverengi olacak;
  • kızıl ise: dikkatli olun çünkü saçınız turuncuya dönebilir;
  • koyu kahverengi/siyah ise: ürünün uygulanması tavsiye edilmez.
Nihai sonuç, doğal renginizden bir veya iki ton daha koyu bir renkse, BioKap Nutricolor Delicato Açıcı Krem kullanarak saçınızı açabilirsiniz. Nihai sonuç, doğal renginizden bir veya iki ton daha açık bir renkse, daha koyu bir boya tonu uygulayabilirsiniz. Her durumda, devam etmeden önce ilk saç boyası uygulamasından itibaren 4-5 hafta beklemelisiniz. Nihai sonuç, doğal renginizden çok daha açık veya çok daha koyu bir renkse, kuaföre gitmelisiniz.
Saç boyalarımızın hamilelikte kullanımı ile ilgili olarak jinekolog tavsiyelerinize uymanızı öneririz. Aslında, bileşenler yüksek cilt toleransı sağlamak için seçilmiş olsa da, hamilelik sırasında cildin daha hassas olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle, bu tür bir sorunu hiç yaşamamış kadınlarda bile artan hassasiyet veya alerji riski vardır. Bu nedenle hamileliğin ilk üç ayında saç boyası kullanmanızı önermiyoruz, diğer aylarda jinekoloğunuza danışmanızı öneririz: Bazıları 4. aydan itibaren doğal boyalar kullanmanızı önerirken bazıları ise sadece hamilelik ve emzirme sonrası kullanmanızı önerir.
Cilt hassasiyet testi yapmadan olmaz. Her saç boyası farklıdır ve her uygulamadan 48 saat önce cilt hassasşyet testi yapılması şarttır. Boyalara karşı bireysel hassasiyet zamanla değişebileceğinden, bu veya başka bir markadan bir boya ürünü kullanmış olsanız bile cilt hassasiyet testi yapılmalıdır.

Az miktarda BioKap Nutricolor Krem Boya ile eşit miktarda Nutrifix Renk Oluşturucu‘yu karıştırın. Kap olarak kapak, kağıt bardak veya kahve fincanı kullanabilirsiniz. Bir pamuklu çubuk kullanarak, yaklaşık 1 santimetrekare büyüklüğünde bir alanı kaplayacak kadar az miktarda ürünü kulağın arkasına veya dirsek kıvrımına uygulayın. Arada kurumasına izin vererek iki veya üç kez tekrarlayın. Krem Boya tüpünü ve Nutrifix Renk Oluşturucu şişesini dikkatlice kapatın, ardından bölgeyi yıkamadan, kapatmadan veya dokunmadan 48 saat bekleyin. Bu süre içinde kaşıntı, kızarıklık veya diğer cilt rahatsızlıkları meydana gelirse, ürünü kullanmayınız ve başka bir boya ürünü kullanmadan önce bir dermatologa danışınız. Cilt hassasiyet testi, negatif bir sonuç durumunda bile alerjik reaksiyon riskini azaltabilen ancak ortadan kaldırmayan gerekli bir önlemdir. Bu süreden sonra herhangi bir kaşıntı, kızarıklık veya şişlik görülmüyorsa BioKap Nutricolor Saç Boyası uygulamasına devam edin.

Saç boyama ürünleri aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

Şu durumlarda saçınızı boyamayınız.

  • Yüzünüzde bir kızarıklık varsa veya saç deriniz hassas, tahriş olmuş ve hasarlı ise,
  • Saç boyaları nedeniyle daha önce bir reaksiyon yaşanmışsa,
  • Geçici “kara kına” dövmesi nedeniyle daha önce bir reaksiyon yaşanmışsa.

Ayrıca bu ürünler 16 yaşın altındaki kişilerin kullanımına uygun değildir.

Halihazırda boyanmış saçlarda, boyayı yalnızca köklere uygulayın; son 10-15 dakika içinde kalan karışımı saç boyuna ve uçlara dağıtın. BioKap Nutricolor Delicato Rapid saç boyası kullanıyorsanız, ambalaj üzerinde belirtilen bekleme süresini aşmamaya dikkat ederek, önce köklere sonra saç boyuna uygulayın. Doğal, dolayısıyla boyanmamış saç olması durumunda, karışımı her zaman ambalaj içindeki broşürde bulabileceğiniz talimatları izleyerek önce saç boyuna ve uçlarına, ardından köklere uygulayın.

Saç boyası ayrıca saç boyuna ve uçlara da uygulanmalıdır, ancak her zaman “boyanın rengi açmadığını” unutmayın. Yani kahverengi saçlara sahipseniz ve sarı bir renge kavuşmak istiyorsanız, istediğiniz sonuca ulaşmadan önce adım adım ve birçok uygulama (bazen açıcı bakımına da ihtiyaç duyulur) üzerinden yapmanız gerekir.