İpuçları ve Merak Edilenler

Kişiden kişiye farklılık gösterdiği için her saç tipinin kendine has ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, saçın doğal güzelliğini, parlaklığını ve gücünü artıran kişiye özel bir bakım gerektirir. Saç boyu üzerinde onarıcı/yeniden yapılandırıcı veya besleyici bir etkiye ihtiyacı olup olmadığını veya sorunun saç derisinde aşırı yağ veya kepek üretimiyle ilgili olup olmadığını belirlemek önemlidir. Bu nedenle, Biokap serisi dermo-fonksiyonel ürünleri ile her ihtiyaca özel ve hedefe yönelik çözümler sunar: onarım, yeniden yapılanma, yağ dengeleyici bakım, kepek, saç dökülmesi vb. bakımı. Sizin için en uygun BioKap çözümünü seçmek için saçınızın özelliklerini dikkatlice inceleyin!

Dönüşümlü olarak: et ve balık (saç keratini, sistein ve metiyoninden yapılır, iki amino asit), yumurta (saçları güçlendiren Biotin ve A vitamini bakımından zengindirler), fındık ve bitkisel yağlar, esansiyel yağ asitlerinin yağ dengeleyici değerli kaynakları.

Günümüzde hava kirliliği nedeniyle hijyene özellikle dikkat edilmesi ve insanların yıkanmaktan çekinmemesi gerekiyor. Ama dikkat et! Bitki kaynaklı yüzey aktif maddeler içeren agresif olmayan ürünler seçmek çok önemlidir. Aksi takdirde risk, saç kütikülünü kaplayan fizyolojik lipit filme, yani duman ve zararlı maddelere karşı ilk ve en etkili koruyucu bariyeri oluşturan “kiremit benzeri” kaplamaya zarar vermektir. Bu kaplama hasar gördüğünde saçın zayıf ve kuru görünmesini sağlar. Başka bir deyişle, şampuandan tasarruf etmeyin: gerçekten saçınız için ilk güzellik faktörüdür.

Saçınız zarar görmüşse ısıya dikkat edin. Özellikle düzleştirici saç maşası veya bukle yapıcı saç maşası kullanıyorsanız öncelikle Biokap Bellezza Onarıcı ve Yeniden Yapılandırıcı Yağ gibi koruyucu bir yağ sürerek kilidi korumalısınız. Pirinç Fitokeratin bazlıdır, saça şekil verir ve kırık uçları önler.
Kuafördekiyle aynı mükemmel saç stilini evde de elde edebilirsiniz, sadece birkaç kurala uymanız gerekecektir. Saçınızı yıkayıp havluyla kuruladıktan sonra geniş dişli bir tarakla tarayın, ardından difüzör ile kurulayın. Uzun saçlarınız var mı? Daha fazla hacim vermek için saç kurutma makinesini başınız aşağıdayken kullanın. Saçınızı düzleştirmemek için ellerinizle çok fazla dokunmamaya dikkat edin.
Yağlı saçlarınız varsa, muhtemelen saç kesiminizden asla memnun kalmazsınız, çünkü birkaç saat sonra yağ saçınızı ağırlaştırır. Ama neyse ki moda ihtiyaçlarınızı karşılıyor: bugün katlı veya kahküllü saç kesimi moda. Şekillendirme sırasında jel ile aşırıya kaçmamaya çalışın, saç köpüğü veya sabitleyici saç spreyi gibi kuru reçineleri tercih edin.
Her insanda ayda yaklaşık 10-13 mm uzayan yaklaşık 100/150.000 saç teli vardır. Saçların dökülmesi normaldir ve sağlıklı bir insan normalde günde 50 ila 80 saç telini kaybeder. Sayı yüzü aştığında alarm çalar.

Aşırı saç dökülmesi fark ederseniz, doğru şekilde önlemek için sebebini bulmaya çalışın. Saç dökülmesinin ana nedenlerinin şunlar olabileceğini düşünün:

  1. saç için önemli besinlerin eksikliği ve mikro dolaşımın zorluğu: saç soğancığı daha az beslenirse, saç daha az güçlenir ve daha kolay dökülür;
  2. hem erkeklerde hem de kadınlarda hormonal dengesizlikler;
  3. serbest radikallerin saç soğancığında hasara sebep olması.

Son zamanlarda yapılan birçok çalışma, erkeklerde saç dökülmesine önemli bir etkide bulunanın (vakaların yaklaşık %80’i), testosteronun 5-α-redüktaz enzimi tarafından dönüştürülmesinden kaynaklanan ve saç soğancığını körelten, saç dökülmesine yol açan aşırı miktarda DHT (dihidrotestosteron) olduğunu doğrulamıştır.

Kadınlarda vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin eksikliğinin yanı sıra, östrojen seviyesinin düştüğü menstrüasyon, emzirme ve menopoz gibi belirli dönemlerde saç dökülmesinin hormonal dengesizliklerle de bağlantılı olabileceği vurgulanmaktadır.
Kişiden kişiye farklılık gösterdiği için her saç tipinin kendine has ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, saçın doğal güzelliğini, parlaklığını ve gücünü artıran kişiye özel bir bakımcgerektirir. Saç boyu üzerinde onarıcı/yeniden yapılandırıcı veya besleyici bir etkiye ihtiyacı olup olmadığını veya sorunun saç derisinde aşırı yağ veya kepek üretimiyle ilgili olup olmadığını belirlemek önemlidir. Bu nedenle Biokap serisi dermofonksiyonel ürünleri ile her ihtiyaca özel ve hedefe yönelik çözümler sunar: onarım, yeniden yapılanma, yağ dengeleyici bakım, kepek, saç dökülmesi vb. bakımı. Sizin için en uygun BioKap çözümünü seçmek için saçınızın özelliklerini dikkatlice inceleyin!